Jaka stawka VAT na montaż rolet i markiz na budynkach mieszkalnych
Czy instalowanie rolet i markiz tarasowych na nieruchomościach mieszkalnych korzysta z 8-proc. stawki VAT? Pomimo korzystnego wyroku NSA dyrektor KIS w wiążących informacjach stawkowych ma w tej materii odmienne zdanie.
Zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT czynności polegające na budowie, remoncie, modernizacji, termomodernizacji, przebudowie lub robotach konserwacyjnych obiektów bu- dowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym podlegają opodatkowaniu preferencyjną 8-proc. stawką VAT.
Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zalicza się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).
Remont i modernizacja
Na uwagę zasługuje fakt, że w przytoczonym przepisie – pozwalającym na zastosowanie preferencyjnej stawki VAT dla ww. usług – ustawodawca nie zawarł żadnej definicji. Nie odwołał się także do definicji ujętych w innych gałęziach prawa. Można więc postawić tezę, że znaczenie terminów „remont” oraz „modernizacja” należy przyjąć zgodnie ze definicją zawartą w słowniku języka polskiego.
Zasadniczo „remont” oznacza doprowadzenie jakiegoś budynku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta